HP EliteBook Folio - Recenzja, Dane techniczne, Czy warto?

| 0 Komentarzy
W 2016 roku firma Hewlett-Packard wypuściła kolejny model laptopa z serii EliteBook Folio. Ma on posłużyć przede wszystkim do pracy mobilnej, czego potwierdzeniem jest zamontowanie w nim specjalnych procesorów oraz niewielkie rozmiary urządzenia.

Specyfikacja:

Konfiguracje

Producent postawił przede wszystkim na mobilność. Laptop HP EliteBook Folio jest bardzo cienki, lekki i dostosowany do pracy w podróży. Jest to urządzenie nowe, dlatego do tej pory nie powstało zbyt wiele wersji konfiguracyjnych. I tak jednak jest w czym wybierać.

Polecane laptopy

Jak już zostało wspomniane, w omawianym laptopie znaleźć można procesory z serii Intel Core M, a więc przystosowane dla urządzeń stricte mobilnych. Obecnie występują one w trzech odmianach. W najmocniejszej konfiguracji znajdziemy układ m7-6Y75. Został wyposażony w dwa rdzenie, a jego taktowanie bazowe wynosi 1200 MHz (w trybie boost może osiągnąć maksymalny poziom 3100 MHz). Jego największa zaletą jest bardzo niski pobór energii – wskaźnik TDP wynosi bowiem zaledwie 4,5W. Dla porównania, w procesorach niskonapięciowych ten sam wskaźnik osiąga wartość 15 W. Różnica jest więc spora.

Ograniczenie poboru mocy przełożyło się jednak również na obniżenie wydajności omawianych układów. Pod tym względem, plasują się one mniej więcej pomiędzy piątą a szóstą generacją procesorów Intel Core Ultra Low Voltage. Nieco mniejsze osiągi rekompensowane są jednak poprzez stabilną i „chłodną” pracę.

Dwa pozostałe układy montowane w innych konfiguracjach HP EliteBook Folio to modele serii m5 oraz m3, znajdujące się na niższej półce jakościowej, jednak nadal gwarantujące całkiem przyzwoite osiągi.

Jak można się było spodziewać, firma Hewlett-Packard postanowiła zrezygnować z dedykowanej karty graficznej. Jest to podyktowane przede wszystkim chęcią ograniczenia poboru mocy i generowanych temperatur. Użytkownicy skorzystać mogą więc z jednostki Intel HD Graphics 515. Na uwagę z pewnością zasługuje fakt zastosowania ulepszonej wersji pamięci RAM typu DDR3 (zwiększone zostało taktowanie do poziomu 1866 MHz) oraz dysku SSD, który zapewnia bardzo szybkie działanie i odpowiednią ochronę danych.

Omawiany laptop można zakupić również w wersjach z różnymi matrycami. Najdroższe z nich pracują na ekranach w rozdzielczości 4K.

Obudowa

Jak utrzymuje HP, ich nowy Folio jest najcieńszym i najlżejszym biznesowym notebookiem na świecie. Trudno potwierdzić to w sposób jednoznaczny, jednak uzyskane parametry naprawdę robią wrażenie. Podkreślić trzeba w szczególności niewielką wagę urządzenia, wynosi ona bowiem dokładnie 0,97 kg.

Sama obudowa pod względem wizualnym prezentuje się okazale. Lekko połyskująca, srebrna powierzchnia jest niezwykle elegancka. Solidność jej konstrukcji również stoi na wysokim poziomie. Producent zdecydował się wykorzystanie aluminium, dzięki któremu laptop charakteryzuje się wysoką sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem jest on znacznie lepszy niż wiele innych, grubszych i cięższych urządzeń.

Szczególnie wymagający użytkownicy mogą jedynie przyczepić się do pracy zawiasów, które mają problemy z utrzymaniem stabilności ekranu. Umożliwiają jednak jego odchylenie o 180 stopni. Dość ubogo prezentuje się również zestaw złączy. Firma HP postawiła na absolutny minimalizm, montując wyłącznie gniazdo audio oraz dwa porty USB Type-C. Konieczny okaże się więc zakup przejściówek HDMI, RJ45 i hubów.

Chłodzenie

W HP EliteBook Folio zastosowano chłodzenie pasywne, a więc pozbawione wentylatora. Pomimo tego, urządzenie nie nagrzewa się ponad miarę. W najcieplejszym miejscu obudowy, podczas pracy na najwyższych obrotach, wykazano 45 stopni Celsjusza, co jest przyzwoitym wynikiem.

Oczywiście brak wentylatora sprawił, że urządzenie jest niezwykle ciche. Podczas standardowej pracy, nie generuje ono praktycznie żadnego większego hałasu.

Ekran

Omawiany laptop występuje z kilkoma różnymi matrycami. Skorzystać możemy zarówno z rozdzielczości Full HD, jak i 4K. Na rynku dostępne są także modele z ekranem dotykowym (nieznacznie zwiększa się wtedy waga laptopa).

Za każdym jednak razem będą to 12-calowe matryce IPS, zapewniające wysoką jakość obrazu. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim stosunkowo niewielkie odchylenie generowanych kolorów (średni błąd DeltaE2000 wynosi około 4).

Wydajność

Jakość wykonania obudowy i matrycy to jednak nie wszystko. Bardzo ważne są również rzeczywiste osiągi laptopa, które zmierzyć można za pomocą oprogramowania diagnostycznego. W tym celu przeprowadzone zostały testy z użyciem programów sprawdzających działanie procesora i karty graficznej. Sprawdzona została konfiguracja wyposażona w procesor m7-6Y75, HD Graphics 515 oraz 8 GB pamięci RAM.

Na początek warto przeanalizować wyniki uzyskane w Cinebench R15. Wymieniony procesor uzyskał w nim około 100 punktów w trybie jednowątkowym i 234 punktów w wielowątkowym. Wyniki nie są oszałamiające, jednak, jak na urządzenie mobilne, powinny wystarczyć. Zintegrowana karta graficzna spisuje się przyzwoicie, czego potwierdzeniem jest wynik równy 40 397 punktów w 3DMark Ice Storm Standard Graphics i 1083 punkty w 3DMark 11 Performance GPU.

Do grania

Czy HP EliteBook Folio umożliwi obsługę gier komputerowych? Okazuje się, że tak. Poniżej znajduje się lista kilku tytułów, z którym laptop powinien dać sobie radę.

  • Diablo III – low: 60 fps, medium: 40 fps, high: 33 fps,
  • Counter-Strike: GO – low: 75 fps, medium: 56 fps, high: 34 fps,
  • The Sims 4 – low: 160 fps, medium: 55 fps, high: 20 fps,
  • Dota 2 Reborn – low: 50 fps, medium: 31 fps, high: 14 fps,
  • GRID: Autosport – low: 86 fps, medium: 26 fps, high: 15 fps.

Cena

HP EliteBook Folio nie należy do laptopów najtańszych. Za możliwość skorzystania z możliwości najmocniejszej konfiguracji należy zapłacić około 7500 złotych. Pozostałe konfiguracje mogą być jednak nawet o 2000 złotych tańsze.

Czy warto?

Wysokiej jakości obudowa, niewielka waga oraz wysoka kultura pracy sprawiają, że omawiany laptop robi wrażenie. Okaże się on bardzo dobrym wyborem dla wszystkich, którzy poszukują laptopa do pracy mobilnej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.